6ο Τεύχος – Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων & Μουσείο Μανιταριών

Η συνεργασία του Εργαστηρίου μας με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων & Μουσείο Μανιταριών έχει ήδη ξεκινήσει με μια έρευνα που διεξάγεται μεταξύ των επισκεπτών του Μουσείου, η οποία θα διαρκέσει περίπου ένα χρόνο. Οι συμμετέχοντες θα είναι περίπου 1.200 άτομα, γεγονός που καθιστά και τα αποτελέσματα ιδιαίτερα αξιόπιστα. Επικεφαλής της έρευνας της ομάδας είναι ο Επίκουρος Kαθηγητής του τμήματος Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας και διευθυντής του εργαστηρίου Μουσειολογίας, κ. Παπαϊωάννου και συντονιστής ο υποψήφιος διδάκτορας και ερευνητής, κ. Σαραντίδης. Στην ερευνητική ομάδα εκ μέρους του μουσείου συμμετέχει η κυρία Ελευθερία Παπακώστα.

Στην σελίδα 30 του περιοδικού «Φύση Οραμα», τεύχος 6ο, βρίσκεται το άρθρο του Γεωργίου Παπαϊωάννου, Διευθυντή του Εργαστηρίου Μουσειολογίας και επίκουρου καθηγητή του Τμήματος Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας του Ιονίου Παν/μίου και του Παναγιώτη Σαραντίδη, υποψήφιου διδάκτορα του Τμήματος Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας του Ιονίου Παν/μίου.

Σχετικός σύνδεσμος:  κάντε κλικ στο 6ο Τεύχος