Μουσειολογική Επίσκεψη στη Θεσπρωτία

Από την επίσκεψη – εκδρομή ερευνητικού μουσειολογικού / μουσειογραφικού χαρακτήρα με φοιτητές και ερευνητές του Εργαστηρίου Μουσειολογίας στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας και στο Μουσείο Μαργαριτίου στη Θεσπρωτία. Το τελευταίο είχα την τιμή να επιμεληθώ μουσειολογικά / μουσειογραφικά το 2009. Ευχαριστούμε θερμότατα και εγκάρδια τον Δήμο Ηγουμενίτσας για την υποδοχή, τη μεταφορά μας στα μουσεία και τη χαρακτηριστική εξαιρετική φιλοξενία. Ο Δήμαρχος Ιωάννης Λώλος και η Αντιδήμαρχος Παναγιώτα Σούρλα μάς υποδέχτηκαν στο Μαργαρίτι και μας τίμησαν με δώρα – βιβλία για τη Θεσπρωτία, τα οποία προσέφεραν στον καθένα μας ξεχωριστά. Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μαργαριτίου μάς υποδέχτηκε τόσο φιλόξενα και μας ετοίμασε τοπικό γεύμα και παραδοσιακές πίτες και γλυκά. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον φίλο ερευνητή και σύμβουλο του Δήμου Ηγουμενίτσας Γιώργος Ντάνης (Georgios B. Ntanis), στου οποίου τη διάθεση, το πνεύμα συνεργασίας και τον επαγγελματισμό οφείλουμε τη σημερινή επίσκεψη, αρχή ερευνητικών συνεργασιών με τον Δήμο Ηγουμενίτσας για ζητήματα μουσείων, καταγραφής βιβλίων και προβολής του πλούσιου πολιτισμικού αποθέματος της Θεσπρωτίας.